czwartek, 1 maja 2014

Nieśmiałość, czyli "ciche psychologiczne więzienie" (Świat osoby nieśmiałej, cz.1)


Ponieważ nieśmiałość jest nierozerwalnie związana
zarówno z erytrofobią, jak i fobią społeczną
 (z którą przez wielu badaczy jest nawet utożsamiana)
 postanowiłam szerzej zająć się tym tematem
 i pokazać Państwu czym jest nieśmiałość
 i jak poważne mogą być jej skutki…

Pozdrawiam i życzę pożytecznej lektury
Małgorzata Podniesińska, psycholog
Prywatna Praktyka Psychologiczna
Nieśmiałość jest rodzajem upośledzenia psychicznego, które może okaleczyć człowieka w takim samym stopniu, jak kalectwo fizyczne, a jego skutki mogą być niszczycielskie…

„Cynicznie nieśmiały nastolatek chce być społecznie akceptowany, ale doświadcza odrzucenia. Jego odrzucenie zamienia się w gniew. To pasuje do profilu dzieci, które potem stają się szkolnymi zabójcami” -  twierdzi  prof. Bernardo Carducci, dyrektor Instytutu Badań nad Nieśmiałością na Indiana University w Pensylwanii.

Świat osoby nieśmiałej

„Jestem przerażona  wewnątrz, ale nie pokazuję tego na zewnątrz”
- tak najkrócej scharakteryzowałaby swój osobisty świat osoba nieśmiała. Nieśmiali w większości wypadków nie unikają innych ludzi, ale właśnie szukają ich towarzystwa, pomimo problemów z nawiązywaniem kontaktu.
Jeśli pragniesz tańczyć, a boisz się spróbować, jeśli uważasz się za osobę mało atrakcyjną i ciągle troszczysz się o to, jak inni cię odbierają, co myślą o tobie, jakie robisz na nich wrażenie;  jeśli podczas publicznego wystąpienia (lub innych stresowych sytuacji) trzęsą ci się ręce, drżą nogi a twarz oblewa rumieniec, to z pewnością należysz do osób, które mocno przeżywają swoją nieśmiałość i robisz wszystko aby usunąć się w cień, kiedy tylko jest to możliwe…
Nieśmiały zawsze przegapia i traci okazje. Taniec, przyjaźń, miłość, seks – wszystko to jest dla niego osiągalne tak samo jak dla innych, ale on nie robi pierwszego kroku, a gdy ktoś drugi wychodzi z inicjatywą, wówczas nieśmiały wycofuje się do swojego psychologicznego więzienia – uważa prof. Philip G. Zimbardo, znany badacz nieśmiałości.
Wiecznie tłumiąc swoje myśli, uczucia i działania oraz bojąc się ich ujawnienia na zewnątrz  osoby nieśmiałe - tak naprawdę przeżywają swoje życie w wewnętrznym świecie psychicznym.


Małgorzata Podniesińska, psycholog
Prywatna Praktyka Psychologiczna






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz